09/12/2018

Referee nominations Women's EHF EURO 2018

The following referees have been nominated for matches at the Women's EHF EURO 2018. This article will always be updated when new nominations have been confirmed.

 

Women's EHF EURO 2018, Nantes, France, 30. 11. 2018. Mandatory Credit © Anze Malovrh

Main Round 

MATCH DAY 10

Sunday 9 December

 

Group I

Sweden vs France: Peter Horvath / Balasz Marton (HUN)

Serbia vs Russia: Andreu Marin / Ignacio Garcia Serradilla (ESP)

Group II

Hungary vs Germany: Aleksandar Pandzic / Ivan Mosorinski (SRB)

Netherlands vs Romania: Charlotte Bonaventura / Julie Bonaventura (FRA)

MATCH DAY 9

Friday 7 December

Spain vs Germany: Viktoria Alpaidze / Tatyana Berezkina (RUS)

Hungary vs Norway: Karina Christiansen Line Hesseldahl Hansen (DEN) 

MATCH DAY 8 

Thursday 6 December

Group I

Denmark vs France: Dalibor Jurinovic / Marko Mrvica (CRO)

Sweden vs Montenegro: Michalis Tzaferopoulos / Andreas Bethmann (GRE)

Preliminary Round

MATCH DAY 7

Wednesday 5 December

Group C

Netherlands vs Croatia: Karina Christiansen Line Hesseldahl Hansen (DEN)

Hungary vs Spain: Aleksandar Pandzic / Ivan Mosorinski (SRB)

Group D

Germany vs Czech Republic: Ana Vranes / Marlis Wenninger (AUT)

Norway vs Romania: Viktoria Alpaidze / Tatyana Berezkina (RUS)

MATCH DAY 6

Tuesday 4 December

Group A

Sweden vs Poland: Andreu Marin / Ignacio Garcia Serradilla (ESP)

Denmark vs Serbia: Igor Covalciuc / Alexei Covalciuc (MDA)

Group B

Russia vs Slovenia: Michalis Tzaferopoulos / Andreas Bethmann (GRE)

France vs Montenegro: Peter Horvath / Balasz Marton (HUN)

MATCH DAY 5

Monday 3 December

Group C

Croatia vs Hungary: Ana Vranes / Marlis Wenninger (AUT)

Netherlands vs Spain: Charlotte Bonaventura / Julie Bonaventura (FRA)

Group D

Germany vs Romania: Aleksandar Pandzic / Ivan Mosorinski (SRB)

Czech Republic vs Norway: Maria Bennani / Safia Bennani (SWE)

MATCH DAY 4

Sunday 2 December

Group A

Poland vs Denmark: Peter Horvath / Balasz Marton (HUN)

Sweden vs Serbia: Cristina Nastase / Simona Raluca Stancu (ROU)

Group B

Slovenia vs France: Igor Covalciuc / Alexei Covalciuc (MDA)

Russia vs Montenegro: Dalibor Jurinovic / Marko Mrvica (CRO)

MATCH DAYS 1, 2 and 3

Thursday 29 November

Group B

France vs Russia: Andreu Marin / Ignacio Garcia Serradilla (ESP)

Friday 30 November

Group A

Serbia vs Poland: Michalis Tzaferopoulos / Andreas Bethmann (GRE)

Denmark vs Sweden: Dalibor Jurinovic / Marko Mrvica (CRO)

Group B

Montenegro vs Slovenia: Cristina Nastase / Simona Raluca Stancu (ROU)

Saturday 1 December

Group C

Hungary vs Netherlands: Viktoria Alpaidze / Tatyana Berezkina (RUS)

Spain vs Croatia: Maria Bennani / Safia Bennani (SWE)

Group D

Norway vs Germany: Charlotte Bonaventura / Julie Bonaventura (FRA)

Romania vs Czech Republic: Karina Christiansen / Line Hesseldahl Hansen (DEN)

written by ehf-euro.com